WMYC Traditional Boat Regatta

The Second leg of our classics’ series  was held at the

WMYC

21st 22nd  March 2014

A small and competetive fleet contest Div 1 (Muir Classic Trophy) and Div 2 The Vic Lucas Cup.

The event included a concours d’elegance for the 14 race entries and an additional 16 WMYC vessels.

Results
Results Division2 Vic Lucas Trophy
place Yacht point score
1st Jason 3
2nd Nereid 3
3rd Sonsie Lass 4
Results Division 1 Muir Classic Trophy
Place Yacht point score
1st irex II 2
2nd Skirmish 4
3rd Wraith of Odin 5
Special Awards Racing
1st WMYC yacht Tom Thumb
Sportsman award Sonsie Lass
Concourse
Best Overall Wraith of Odin
Best WMYC Aphroditie
Best Jubilee Nerida
Best Visitor Seraya
Results Details:
Race I
Boat Name HC Design / Class Div start finish elapsed corrected score yacht
Wraith of Odin 0.905 Alden 0823 div 1 10:00:00 11:50:00 1:50:00 1:39:33 1 Wraith of Odin
Skirmish 0.725 Bluey Williams div 1 10:00:00 12:18:00 2:18:00 1:40:03 2 Skirmish
Seraya 0.9 Kaufman 40 div 1 10:00:00 1.53:30 1:53:30 1:42:09 3 SERAYA
irex !! 0.72 Winslow div 1 10:00:00 12:31:00 2:31:00 1:48:43 4 irex !!
Balamara 0.767 S & S Finisterre div 1 10:00:00 12:56:30 2:56:30 2:15:23 5 Balamara
Boat Name HC Design / Class Div 10:00:00 finish elapsed corrected Boat Name
Nereid 0.642 Jubilee div 2 10:00:00 12:36:00 2:36:00 1:40:09 1 Nereid
Tom Thumb 0.665 Frances 26 div 2 10:00:00 12:35:00 2:35:00 1:43:04 2 Tom Thumb
Sonsie Lass 0.615 H28 div 2 10:00:00 12:50:00 2:50:00 1:44:33 3 Sonsie Lass
Jason 0.642 Jubilee div 2 10:00:00 12:48:00 2:48:00 1:47:51 4 Jason
Beverly 0.642 Jubilee div 2 10:00:00 12:50:00 2:50:00 1:49:08 5 Beverly
Race 2
Boat Name HC Design / Class Div start finish elapsed corrected
irex !! 0.72 Winslow div 1 14:00:00 16:40:30 2:40:30 1:55:34 1 irex !!
Skirmish 0.725 Bluey Williams div 1 14:00:00 16:41:30 2:41:30 1:57:05 2 Skirmish
Seraya 0.9 Kaufman 40 div 1 14:00:00 16:27:00 2:27:00 2:12:18 3 SERAYA
Wraith of Odin 0.905 Alden 0823 div 1 14:00:00 16:31:00 2:31:00 2:16:39 4 Wraith of Odin
Balamara 0.767 S & S Finisterre div 1 14:00:00 dnf 6 Balamara
Boat Name HC Design / Class Div 14:00:00 finish elapsed corrected Boat Name
Jason 0.642 Jubilee div 2 14:00:00 16:21:00 2:21:00 1:30:31 1 Jason
Nereid 0.642 Jubilee div 2 14:00:00 16:23:30 2:23:30 1:32:08 2 Nereid
Tom Thumb 0.665 Frances 26 div 2 14:00:00 16:22:00 2:22:00 1:34:26 3 Tom Thumb
Beverly 0.642 Jubilee div 2 14:00:00 dnf 6 Beverly
Sonsie Lass 0.615 H28 div 2 14:00:00 dnf 6 Sonsie Lass
Race 3
Boat Name HC Design / Class Div start finish elapsed corrected
Irex II 0.72 Winslow div 1 10:30:00 14:08:30 3:38:30 2:37:19 1 irex !!
Skirmish 0.725 Bluey Williams div 1 10:30:00 14:08:00 3:38:00 2:38:03 2 Skirmish
Balamara 0.767 S & S Finisterre div 1 10:30:00 14:09:00 3:39:00 2:47:58 3 Balamara
Seraya 0.9 Kaufman 40 div 1 10:30:00 14:05:00 3:35:00 3:13:30 4 SERAYA
Wraith of Odin 0.905 Alden 0823 div 1 10:30:00 14:07:00 3:37:00 3:16:23 5 Wraith of Odin
0:00:00
Boat Name HC Design / Class Div 10:30:00 finish elapsed corrected Boat Name
Sonsie Lass 0.615 H28 div 2 10:30:00 14:09:30 3:39:30 2:15:00 1 Sonsie Lass
Jason 0.642 Jubilee div 2 10:30:00 14:06:00 3:36:00 2:18:40 2 Jason
Beverly 0.642 Jubilee div 2 10:30:00 14:07:00 3:37:00 2:19:19 3 Beverly
Nereid 0.642 Jubilee div 2 10:30:00 14:09:00 3:39:00 2:20:36 4 Nereid
Tom Thumb 0.665 Frances 26 div 2 10:30:00 14:07:45 3:37:45 2:24:48 5 Tom Thumb
Top
Site donated and maintained by TBQ Services tbq-service-web